Leczenie nerwicy Tarnów

Leczenie nerwicy - nerwice dotykają coraz więcej osób. Szybkie tempo życia, nieporozumienia, złe nawyki zbierają "żniwo" w postaci tych schorzeń. Zastanawiasz się pewnie czy ich wyleczenie jest możliwe? Oczywiście, że tak. Kluczowa jest odpowiednia diagnoza!

Nerwica niejedno ma imię.... Objawy schorzenia

Nerwice to niejednorodna jednostka chorobowa. Najważniejsze jest właściwe rozpoznanie objawów i rodzaju nerwicy. Objawy są następujące: bóle głowy, zawroty głowy, pocenie się, uczucie gorąca, trudności z oddychaniem, duszności, przyspieszone bicie serca, drętwienie i drżenie rąk albo nóg, bóle brzucha, napięcie mięśni, kłucie w klatce piersiowej.

Jeżeli zauważasz u siebie lub swoich bliskich kilka powyższych objawów, utrzymujących się kilka tygodni to koniecznie skontaktuj się ze specjalistą: psychiatrą lub psychologiem.

Leczenie nerwicy

Najbardziej skuteczna terapia nerwicy polega na połączeniu psychoterapii i farmakologii, dobranej pod czujnym okiem lekarza. Jednak możliwe jest także zastosowanie samej terapii lub leków. Wybór leczenia zależy nie tylko od samego rozpoznania, ale także oczekiwań pacjenta.  

Farmakologiczne  leczenie nerwicy 

Leczenie farmakologiczne ma doprowadzić do usunięcia niepożądanych objawów. Pacjent musi regularnie je przyjmować i mieć stały kontakt z lekarzem prowadzącym. W leczeniu nerwicy stosuje się leki przeciwlękowe i nasenne mające działanie doraźne oraz leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Najczęściej stosowane leki przeciwlękowe to benzodiazepiny. Są one wysoce skuteczne, ale powinny być przyjmowane przez krótki czas ze względu na działanie uzależniające. Zazwyczaj stosowane są przez tydzień, ewentualnie dwa tygodnie, zanim leki przeciwdepresyjne ujawnią swoje działanie. Leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny są bardzo bezpieczne, zazwyczaj nie powodują niepożądanych objawów, przyjmowane są raz na dobę, a przede wszystkim są skuteczne.

Psychoterapia w leczeniu nerwicy  

Z kolei terapia, w przypadku nerwic najczęściej poznawczo-behawioralna, także ma niwelować objawy, ale także nauczyć się nowych zachowań. U pacjentów ze zdiagnozowaną nerwicą z zaburzeniami osobowości stosuje się najczęściej psychoterapię psychoanalityczną. Rezultaty leczenia nerwicy z pomocą psychoterapii zależą od zaangażowania pacjenta.

Leczenie nerwicy w Tarnowie można podjąć w Ośrodku Terapii Symptom. Pracują w nim doświadczeni lekarze i terapeuci, którzy indywidualnie traktują każdego pacjenta oraz zapewniają poczucie bezpieczeństwa i intymności. Leczenie nerwicy Tarnów jest możliwe. Pamiętaj, że nie musisz się wstydzić! Odzyskaj radość życia i podejmij terapię! Zapraszamy do kontaktu.