Ośrodki terapii uzależnień

Ośrodki terapii uzależnień - alkoholizm, narkomania, lekomania, zakupoholizm to przykłady uzależnień, które zbierają żniwo w XXI wieku. Osoba uzależniona, w początkowym etapie stosowania substancji (narkotyki, alkohol) lub wykonywania czynności (hazard, gry konputerowe) odczuwa przyjemność. Z czasem odczuwa przymus przyjmowania coraz większych dawek, poszukiwania sposobów na zdobycie owej substancji. Zaczyna odczuwać frustracje, gniew i wahania nastroju, gdy jej nie zdobywa.  

Ośrodki terapii uzależnień pomagają w walce z nałogiem i powrocie do normalnego życia. Ich misja to niesienie zarówno pomocy, jak i wsparcia osobom, które nie radzą sobie z uzależnieniem. Leczenie uzależnień to nie tylko walka z nałogiem, ale także z samym sobą. Wymaga ona czasu, cierpliwości, motywacji ze strony pacjenta, ale także doświadczonej kadry psychoterapeutów, psychiatrów i psychologów.

Wielu osobom, nie tylko uzależnionym, ośrodki leczenia uzależnień nie kojarzą się pozytywnie. Zapewne osoby borykające się z nałogiem zastanawiają się jak powiedzieć rodzinie i znajomym o leczeniu w takiej instytucji. Jasno trzeba podkreślić, że to nie żaden wstyd skorzystać z pomocy oferowanej w ośrodku terapii uzależnień. Trzeba podkreślić, że stanowią one, niekiedy jedyną szansę na wyjście z uzależnienia. 

Do podjęcia leczenia w ośrodku terapii uzależnień potrzebna jest tylko zgoda osoby borykającej się z nałogiem.    

Jak przebiega leczenie w ośrodku terapii uzależnień?   

Terapia uzależnienia ma za zadanie wyzwolenie osoby od czynnika, który ją uzależnia. Po terapii pacjent powinien przestać zażywać substancję (np. alkohol) lub nie podejmować danej czynności (np. hazardu). Celem terapii jest także zmniejszenie skutków uzależnienia dla pacjenta oraz jego powrót do funkcjonowania w społeczeństwie.    

Terapia uzależnień stosuje następujace metody: reprogramming, psychoterapię indywidualną i grupową, psychoedukacją czy treningi umiejętności.   

Nie bądź niewolnikiem nałogu - podejmij leczenie! Ośrodki terapii uzależnień to miejsca, które pomagają wrócić do normalnego funkcjonowania!