Leczenie CHAD

Leczenie ChAD, wbrew obiegowej opinii, jest możliwe i skuteczne! Istnieje wiele ośrodków zajmujących się terapią tego zaburzenia, a jednym z nich jest Ośrodek Symptom, nieopodal Tarnowa. Leczenie ChAD rozpoczyna się od postawienia odpowiedniej diagnozy. Ten etap jest bardzo istotny. Schorzenie to najczęściej diagnozowane jest u osób pomiędzy 35 a 40 rokiem życia.

Jak rozpoznać?

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) polega na naprzemiennym występowaniu epizodów manii i depresji oraz uciszenia objawów. Stan depresji ujawnia się poprzez obniżony nastrój, brak chęci na podjęcie jakiejkolwiek aktywności, przygnębieniu, rozżaleniu. W tym czasie chora osoba nie jest w stanie wykonywać najprostszych czynności, tj. wyjście do sklepu, nakarmienie psa, ugotowanie obiadu. Po prostu najprostsze czynności ją przerastają. Z kolei w stanie manii chory ma podwyższony nastrój, wykazuje nadmierne ożywienie, chaotyczne zachowanie i poczucie nadludzkich zdolności.

Leczenie ChAD   

Leczenie ChAD opiera się głównie na farmakologii, a wspomagająco stosowana jest psychoterapia. Leczenie farmakologiczne polega na zażywaniu leków normotymicznych, przeciwlękowych, antydepresyjnych, nasennych i neuroleptycznych. W leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej, ze względu na możliwość reemisji ważna jest profilaktyka. Pacjent musi nieustannie znajdować się pod kontrolą specjalisty: psychiatry i psychologa. Trzeba informować ich o każdym nietypowym zachowaniu chorego.

Leczenie ChAD opiera się na wyciszeniu objawów i zapobieganiu nawrotom choroby. Osoba może normalnie funkcjonować. Rezultaty, bez nawrotów, utrzymują się kilka miesięcy, a u niektórych pacjentów nawet kilka lat. Zazwyczaj osoba cierpiąca na chorobę afektywną dwubiegunową musi do końca życia zażywać wskazane leki i być pod opieką lekarza prowadzącego.

ChAD to nie wyrok i można żyć z tym schorzeniem normalnie! Pamiętaj, że najważniejsze jest podjęcie leczenia!