Celem nadrzędnym przyświecającym specjalistom pracującym w Ośrodku Symptom jest powrót do zdrowia oraz poprawa jakości życia każdego z pacjentów.

Chęć niesienia kompleksowej pomocy dobranej do indywidualnych potrzeb, skłoniła nas do stworzenia miejsca, w którym odzyskanie równowagi psychicznej będzie możliwe w jak najkrótszym czasie. Lata pracy zaowocowały powstaniem ośrodka terapii w Tarnowcu koło Tarnowa. Kompleks powstał na blisko hektarowym terenie zielonym, gdzie cisza, spokój i malownicze tereny maksymalizują efekty terapeutyczne.

Połączenie sprzyjających warunków i wysoce wykwalifikowanego personelu pozwala na skuteczne leczenie zaburzeń psychicznych, takich jak:

 • depresja,
 • uzależnienia (alkoholizm, narkomania, lekomania, hazard, seks/pornografia),
 • zaburzenia lękowe (nerwice),
 • zaburzenia obsesyjno – kompulsywne (OCD),
 • zespół stresu pourazowego (PTSD),
 • choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD).

Trafiające do nas osoby mają pewność, że powierzają się opiece specjalistów. Szeroka wiedza zdobyta podczas tysięcy godzin praktyki terapeutycznej oraz licznych kursów dodatkowych pozwala na podejmowanie trafnych działań i pełne zrozumienie problemów, z jakimi borykają się pacjenci.

mgr Antoni Marcke
Kierownik placówki
Dawid Musiał
Manager, terapeuta lic.
Katarzyna Lachowicz-Musiał
Manager ośrodka
mgr Beata Borowiec
Psycholog, psychoterapeuta

mgr Antoni Marcke - kierownik ośrodka, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień - sprawuje nadzór merytoryczny, prowadzi terapię grupową i indywidualną

mgr Aleksandra Leśniak - z-ca kierownika, psycholog, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień - sprawuje nadzór merytoryczny, prowadzi terapię grupową i indywidualną

lic. Dawid Musiał - manager, instruktor terapii uzależnień (w trakcie procesu certyfikacji)

Katarzyna Lachowicz-Musiał - manager - sprawy finansowe i organizacyjne

mgr Rafał Rzeźnik - certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień - prowadzi terapię grupową i indywidualną

mgr Michał Chrabąszcz - instruktor terapii uzależnień (w trakcie procesu certyfikacji) - prowadzi psychoedukację

mgr Beata Borowiec - psycholog, terapeuta uzależnień, certyfikowany psychoterapeuta psychodynamiczny - prowadzi terapię indywidualną

mgr Krzysztof Wałaszek - terapeuta ds. uzależnień – opiekun, wychowawca, prowadzi zajęcia psychoedukacyjne

Ryszard Mazur – opiekun, nadzór nad ośrodkiem

dr Krzysztof Dec – współpracujący lekarz specjalista psychiatra

dr Robert Gubernat – współpracujący lekarz specjalista psychiatra 

Firma Mariamed - usługi pielęgniarskie, badania analityczne, wlewy kroplowe

Firma Royal Food - catering

Niezwykle często nawał codziennych obowiązków odciąga nas od zadbania o własne zdrowie. Pobyt na terapii daje możliwość pełnego skupienia się na sobie, co szybko przekłada się na zwiększenie skuteczności wysiłków wkładanych w terapię. Ośrodek Symptom jest miejscem, w którym zostaniesz otoczony profesjonalną opieką. Podczas pobytu trwającego od 4 do 8 tygodni możesz liczyć na:

 • psychoterapię grupową i indywidualną,
 • wykonanie licznych badań analitycznych oraz ich konsultację z zespołem współpracujących ze sobą lekarzy i terapeutów,
 • zakwaterowanie w pokoju jednoosobowym, dwuosobowym lub trzyosobowym, z prywatną łazienką i telewizorem, a także dostępem do Internetu (Wi-Fi),
 • całodobową opiekę,
 • pełnowartościowe wyżywienie obejmujące 4 posiłki dziennie (ukierunkowane na uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów, a także odbudowę flory jelitowej, mających wpływ na samopoczucie),
 • możliwość korzystania z zaplecza sportowo – rekreacyjnego, spokojną okolicę w pobliżu Góry Świętego Marcina.

Rozbudowane zaplecze ośrodka umożliwia dobranie indywidualnego toku leczenia dla każdej z osób. W związku z tym, pacjent uzyskuje dokładnie taką opiekę, jakiej potrzebuje. Jednym z najistotniejszych udogodnień jest fakt, że wszystkie badania i konsultacje odbywają się na miejscu, dzięki czemu prowadzone leczenie nie jest zależne od zewnętrznych podmiotów. Tym samym pacjent nie musi martwić się poszukiwaniem specjalistycznych ośrodków diagnostycznych i poświęcać swojego czasu na wybór odpowiedniej placówki.

Ośrodek Symptom jest najlepszym wyborem, ponieważ tworzą go ludzie, a nie procedury (jak w NFZ). To miejsce, w którym panuje obopólny szacunek i zrozumienie, gdzie żadna z osób nie zostaje poddana ocenie, ani krytyce. Co więcej, ogromne doświadczenie terapeutów pozwala na stworzenie przyjaznej, ciepłej atmosfery i daje szerokie pole do szczerej rozmowy, będącej kluczem do rozwikłania pojawiających się problemów.

Cechą charakterystyczną prowadzonej terapii jest pełne skupienie na poznaniu przyczyny objawów i jej leczeniu. Zdajemy sobie sprawę, że zaburzenia psychiczne mają charakter polietiologiczny. Ich wieloczynnikowość sprawia, że każdorazowo zwracamy szczególną uwagę na:

 • aktualny stan fizyczny i psychiczny,
 • dotychczasową historię leczenia pacjenta,
 • wystąpienie nadzwyczajnych zdarzeń życiowych.

Jedynie skupienie na każdym z aspektów mających potencjalny wpływ na zachowanie i samopoczucie jednostki jest w stanie dać pełen obraz występującego zaburzenia. Kompleksowe poznanie aktualnego stanu zdrowia pozwala określić jego przyczyny i zminimalizować ryzyko pojawienia się nawrotu. Co więcej, to dzięki licznym badaniom jesteśmy w stanie trafnie dobrać rodzaj terapii i ewentualne środki farmakologiczne.

Polskie ośrodki terapii wciąż często pomijają istnienie tzw. „podwójnej diagnozy”, przez co leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Nasi terapeuci zdają sobie sprawę z tego, że wiele zaburzeń psychicznych współwystępuje z zaburzeniami funkcjonowania całego organizmu, a niejednokrotnie jest jednym z ich skutków. Liczne konsultacje z lekarzami różnych specjalizacji pozwalają na równoległe prowadzenie leczenia choroby głównej i uzupełnianie go terapią.

Dbając o najwyższą jakość pobytu, każdy z terapeutów nieustannie się dokształca. Koncentrujemy się na działaniach przynoszących wymierne korzyści dla pacjenta. W myśl aktualnych wytycznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, nie staramy się za wszelką cenę postawić diagnozy, gdy ta jest niejasna. W związku z tym, dobierana dla pacjenta terapia będzie zawierała zróżnicowane elementy, obejmujące metody, które aktualnie są najbardziej trafnym działaniem. Podążamy za wiedzą naukową, pozwalającą na wykorzystywanie systemów o potwierdzonej skuteczności.

Pacjenci doceniający komfort pobytu na terapii oraz profesjonalną opiekę na najwyższym poziomie stanowią najlepszą motywację do dalszego rozwoju i doskonalenia umiejętności.  

Otoczony kompleksową opieką zespołu ściśle współpracujących ze sobą specjalistów, przejdziesz trudne dla siebie chwile. Relacje terapeutyczne oparte na zaufaniu i minimalizowaniu dystansu między terapeutą i pacjentem zapewniają dobrą atmosferę, dzięki której poczujesz się swobodnie.

Przede wszystkim nasi pacjenci chwalą profesjonalne podejście lekarzy i terapeutów. Nie bez znaczenia są dla nich dobre i komfortowe warunki pobytu.

Dzięki pobytowi w ośrodku wyszedłem z uzależnienia od alkoholu. Byłem na dnie i nie widziałem życia bez alkoholu. Z czasem straciłem wszystko: pieniądze, pracę, rodzinę. Dzięki miesięcznemu pobytowi w ośrodku wyszedłem na prostą, uspokoiłem się i powoli odrabiam straty.

Anonim

Myślałam, że zaburzenia psychiczne nigdy mnie nie będą dotyczyć... Jednak życie przynosi różne scenariusze i po wypadku samochodowym doczepił się do mnie zespół stresu pourazowego. Trafiłam do Waszego ośrodka i dzięki zrozumieniu lekarzy, ich otwartości, a przede wszystkim dobraniu odpowiednich leków i psychoterapii wyszłam na prostą. Dobrze, że są takie miejsca, gdzie człowiek może odzyskać energię i radość życia.

Anonim

Myślałem, że już nie wyjdę z tej choroby, wciągała mnie coraz głębiej, aż pewne dnia żona postawiła mi ultimatum: albo depresja, albo ja... Wybrałem oczywiście żonę i zgodziłem się na wyjazd do ośrodka. Teraz znów cieszę się życiem... Personel wyrozumiały i życzliwy, a warunki pobytu bardzo dobre.

Anonim