Depresja przyczyny

w Blog

Depresja ma swoje przyczyny, jednak większość osób nadal bardziej skupia się na leczeniu objawów depresji niż na poszukiwaniu jej przyczyn. Jednak w miarę rozwoju nauki, poznajemy co raz więcej możliwych przyczyn depresji. Chociaż depresja w dalszym ciągu jest jednym z wiodących zaburzeń psychicznych na świecie, jej przyczyny wciąż pozostają niejasne. Najczęściej mówi się jednak o genezie polietiologicznej depresji, na którą mogą składać się czynniki: genetyczne, biochemiczne, hormonalne, sezonowe, sytuacyjne.

Czytaj więcej

Bezsenność

w Blog

Bezsenność określana jako zaburzenia snu została sklasyfikowana w ICD-10 i zaliczona do grupy zespołów behawioralnych związanych z zaburzeniami fizjologicznymi i czynnikami fizycznymi pod kodem F51 jako nieorganiczne zaburzenia snu; lub do grupy zaburzeń okresowych i napadowych kodem G47 jako zaburzenia snu. Bezsennością określa się wszystkie dysfunkcje długości i jakości snu, które powodują objawy psychopatologiczne i komplikują normalne funkcjonowanie człowieka w ciągu dnia, co w efekcie przyczynia się do spadku nastroju i pogorszenia samopoczucia. 

Czytaj więcej

Alkoholizm

w Blog

Alkoholizm to zaburzenia psychiczne lub zaburzenia zachowania (dawniej zwane chorobą), spowodowane używaniem substancji psychoaktywnej, czyli w tym przypadku alkoholu. W klasyfikacji ICD-10 zaliczono je do kategorii F10 i różnicuje się na: ostre zatrucie, picie szkodliwe, zespół uzależnienia lub zespół abstynencyjny. Stan po spożyciu charakteryzuje się zaburzeniami zachowania, świadomości, myślenia, spostrzegania, afektu czyli ogólnie funkcjonowania psychofizjologicznego. Nadużycie może powodować: urazy, śpiączkę, zadławienia wymiotami, majaczenie z drgawkami lub bez oraz inne powikłania medyczne. Szacuje się, że w Polsce problem nadużywania alkoholu może dotyczyć nawet 3 milionów osób, a uzależnienia od alkoholu około 600 tys. 

Czytaj więcej

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD)

w Blog

Choroba afektywna dwubiegunowa lub Zaburzenie afektywne dwubiegunowe (ang. Bipolar Disorder) to jednostka chorobowa dawniej zwana chorobą maniakalno-depresyjną, w klasyfikacji ICD-10 otrzymała kod F31 i zaliczono ją to grupy zaburzeń nastroju tzw. afektywnych. ChAD charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem epizodów depresji albo manii, pomiędzy którymi następują okresy remisji polegające na uciszeniu się objawów. Należy pamiętać, że zachowanie chorej osoby nie wynika z jej złośliwości, a jest wynikiem choroby - zaburzeń, a szybkie zdiagnozowanie i skuteczne leczenie jest niezwykle istotne, ponieważ przebieg oraz emocje jej towarzyszące sprawiają, że nieleczona ChAD w wielu przypadkach zostaje zakończona samobójstwem. 

Czytaj więcej

Nerwica (Zaburzenia lękowe)

w Blog

Nerwica ogólniej Zaburzenia nerwicowe pod postacią somatyczną związane ze stresem zostały opisane w ICD-10 kodami F40-F48. Zaliczają się do nich Zaburzenia lękowe pod postacią fobii, napadów panicznego lęku, zaburzeń lękowych uogólnionych lub zaburzeń depresyjno-lękowych. Lęk to naturalna emocja odczuwana przez każdego człowieka od czasu do czasu. Jest to naturalna reakcja organizmu na stresujące sytuacje np.: ważny egzamin, wystąpienie publiczne, ślub, zmianę pracy, ważną uroczystość, które w rzeczywistości są niegroźne. Jednak gdy lęk występuje jako zaburzenie jest tak silny, że osoba unika tych sytuacji, a przy zetknięciu się z nimi ogarnia ją bardzo silne przerażenie, które uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie i znacznie obniża jakość jej życia.

Czytaj więcej