Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD)

w Blog

Choroba afektywna dwubiegunowa (zaburzenie afektywne dwubiegunowe) to jednostka chorobowa charakteryzująca się występowaniem epizodów depresji albo manii, niekiedy też ich wymieszaniem. Pomiędzy nimi następują okresy reemisji polegające na uciszeniu się objawów. ChAD najczęściej dotyka osoby w przedziale wiekowym od 35 do 40 roku życia. Kluczowe jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Trzeba pamiętać, że zachowanie chorej osoby nie wynika z jej złośliwości, a jest wynikiem choroby.  Szybkie zdiagnozowanie i podjęcie leczenia jest niezwykle istotne z punktu widzenia dalszego życia chorego, ponieważ przebieg oraz emocje jej towarzyszące sprawiają, że nieleczona ChAD w wielu przypadkach zostaje zakończona samobójstwem. 

 

Czytaj więcej

Zaburzenia lękowe

w Blog

Lęk to naturalna emocja odczuwana od czasu do czasu przez każdego człowieka. To naturalna reakcja organizmu na stresujące sytuacje, takie jak: ważny egzamin, wystąpienie publiczne, ślub, zmianę pracy, ważną uroczystość. Jednak w zaburzeniach lękowych jest on tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie i znacznie obniża jakość życia.

Czytaj więcej

Depresja - podstępna choroba XXI wieku

w Blog

W ostatnich latach temat depresji "ujrzał" światło dzienne i coraz częściej poruszany jest w mediach. W głównej mierze dzieje się to za sprawą znanych ludzi umiejących przyznać się, że zmagają się z tą chorobą. Niestety jednak w głowach wielu z nas zapisana jest ona, jako powód do wstydu, a nadal wiele osób ma problemy z rozpoznaniem jej objawów u siebie. Niestety nie umiemy rozmawiać o depresji, a wizytę u psychiatry traktujemy, jako klęskę i największy powód do wstydu. Zastanawiamy się, co powiedzą znajomi, rodzina, sąsiedzi, a choroba ta przecież może przydarzyć się każdemu z nas.

Czytaj więcej

Uzależnienia

w Blog

Uzależnienie to stan pojawiający się jako rezultat regularnego przyjmowania substancji (np. narkotyki, alkohol, leki, nikotyna) albo podejmowania czynności (hazard, seks, gry komputerowe). W początkowym etapie dają one przyjemność, ale z czasem stają się przymusem, który negatywnie oddziałuje na życie codzienne, w wyniku czego osoba uzależniona traci kontrolę nad swoim zachowaniem. Kto jest zagrożony uzależnieniem? Teoretycznie każdy, lecz istnieją pewne cechy, które to predysponują. Szczególnie narażone są osoby, które nie są odporne na trudne emocje, wahania nastroju, cierpienie, nudę, monotonię, frustrację; mają trudności z kontrolą zachowań i odraczaniem gratyfikacji; nie umieją lub nie wiedzą, jak radzić sobie z problemami i pokonywać trudności; są bezrefleksyjne i impulsywne; prezentują zwiększona potrzebę stymulacji i pobudzenia; są skupione na teraźniejszości i na zaspokajaniu aktualnych potrzeb.

 

Czytaj więcej

Zespół stresu pourazowego (PTSD)

w Blog

Zespół Stresu Pourazowego pierwszy raz zdiagnozowano stosunkowo niedawno, bowiem w 1980 roku. Nietypowe objawy zaobserwowano u żołnierzy powracających z misji wojennych. Dziś wiemy jednak, że PTSD może dotknąć każdego z nas, ponieważ traumatyczne przeżycia są w stanie odcisnąć piętno na zdrowiu psychicznym. PTSD może wystąpić u osób, które doświadczyły traumatycznych wydarzeń np. gwałt, napad, przemoc fizyczna, seksualna, porwanie, wypadek samochodowy czy nagła śmierć bliskiej osoby.Nieleczony stres pourazowy powoduje powracanie wspomnień z tych traumatycznych zdarzeń, które z kolei wywołują cierpienie, lęk lub smutek. Zatem, jakie są przyczyny i objawy, oraz czy wyleczenie z tej choroby jest możliwe?

 

Czytaj więcej